Dom murowano-drewniany

Drewno jest coraz częściej wybieranym materiałem do budowy domu. Jest przyjazne środowisku i wnosi do wnętrza poczucie przytulności i rodzinnej atmosfery. Dodatkowo łącząc je z innymi materiałami, można tworzyć doskonałe efekty wizualne oraz zaoszczędzić.

Najczęściej stosuje się technologię mieszaną, dzięki której wznosi się dom murowano-drewniany. Łączenie drewna z murem zwykle przebiega w następującym zestawieniu:

  • murowany parter budynku,
  • wykonana z drewna konstrukcja stropu oraz poddasza,
  • murowane ściany szczytowe.

W polskich realiach królują domy tylko murowane. Warto jednak wzbogacać je o tak szlachetny materiał jak drewno, ponieważ ten naturalny, trwały materiał nadaje wnętrzom domów i elewacji wyjątkowy charakter, a także dodaje im ciepła, ładnie się przy tym starzejąc.

Dom drwniano-murowany

fot. R_Tavani/bgstockphoto.com

Zalety takiego rozwiązania

Dzięki zastosowaniu lekkiej konstrukcji w górnej części budynku można również zaprojektować takie efektowne elementy jak szerokie nawisy, balkony, okapy czy wykusze. Możliwie jest także zaoszczędzenie znacznej kwoty pieniędzy, gdyż kiedy krokwie zostaną oparte na belkach stropowych, można wykonać poddasze metodą platformową. Odejmiemy sobie wówczas koszty związane ze wszystkimi elementami, które trzeba usztywnić bądź do ich wykonania należy stosować rusztowania.

Plusami zastosowania technologii mieszanej przy budowie domu są również:

  • gwarancja stabilności budynku dzięki murowanemu parterowi,
  • zmniejszone koszty ogrzewania, gdyż mur bardzo dobrze akumuluje ciepło (ściany oddają ciepło głównie wieczorem, dzięki czemu dom tak szybko się nie wychładza),
  • brak prac związanych z betonowaniem stropu czy też wymaganych ze względu na strop wzmocnień ścian.

Wadami przy budowie domu murowano-drewnianego jest pamiętanie o kilku zasadach przy jego wznoszeniu:

  • miejsca oparcia elementów drewnianych na cegle albo betonie muszą być zaizolowane podkładką z papy bitumicznej, dzięki czemu uchroni się dom przed wchłanianiem wilgoci z muru,
  • oddzieleniu ścian drewnianej i murowanej izolacją przeciwwilgociową i zapewnieniu drewnu możliwości swobodnego kurczenia się oraz rozszerzania (drewniane elementy konstrukcyjne nie mogą być sztywno „uwięzione” w murze), a także dobre ich zaimpregnowanie.

Kiedy warto zbudować taki dom?

Konstrukcja mieszana, stanowiąca połączenie drewna i muru, jest idealnym rozwiązaniem, wtedy, gdy dom znajduje się na skarpie albo terenie, którego powierzchnia jest nierówna. Ściany domu wybudowanego na zboczu wcinają się w podłoże, dlatego muszą być murowane. Wówczas mogą zapewnić wytrzymałość na parcie, wywierane przez budynek na grunt (czasem dodatkowo wzmacnia się je żelbetonowymi słupkami).

Połączenie tych dwóch technologii opłaca się też przy budowie domu na terenie zalewowym. Taki budynek zapewni odporność na wilgoć oraz wodę. Zastosowanie nawet najlepiej zaimpregnowanego drewna musi być wtedy wsparte murem, który lepiej znosi czynniki zewnętrzne takie jak ryzyko uderzenia w dom konarów bądź przedmiotów, porwanych przez strumień wody.

Komentarze
  1. trez Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.