Jakie są faktyczne koszty eksploatacji domu z drewna?
Mimo iż z roku na rok popularność domów z drewna wzrasta, to niektórzy nadal obawiają się, że wykonanie nieruchomości z takiego materiału nie będzie dostatecznie chroniło przed utratą ciepła. Nic bardziej mylnego. Budownictwo drewniane sięga wielu wieków wstecz, a największa i niesłabnąca jego popularność występuje w krajach o najsurowszym klimacie, m.in. w Kanadzie i Skandynawii, a w Polsce głównie na południu na terenach górzystych. Ponadto prawidłowo wykonany dom z drewna pozwala na znaczne obniżenie kosztów jego eksploatacji w porównaniu do domu tradycyjnego, a także stwarza wewnątrz dobre środowisko do życia, zachowując jako materiał naturalny odpowiedni poziom wilgotności i przepuszczalności powietrza. Budując dom warto więc rozważyć to rozwiązanie.
Ogrzewanie
Jeśli myślimy o kosztach eksploatacji domu, pierwsze co przychodzi do głowy, to koszty ogrzewania, gdyż te w sezonie zimowym potrafią solidnie uszczuplić domowy budżet. Właściwie wykonana konstrukcja domu, zaizolowana wełną mineralną o odpowiednich przekrojach, a także innymi warstwami izolacji, powoduje, iż ciepło nie ucieka na zewnątrz. Poza tym drewno ogrzewa się szybciej niż beton czy cegła, co jednocześnie z zatrzymywaniem ciepła wewnątrz powoduje, że dom taki dłużej się wychładza, a w efekcie koszty jego ogrzania są niższe. Ponadto nie ma przeciwwskazań, by w takiej nieruchomości zainstalować kominek, który może być wsparciem w najmroźniejsze wieczory.
Konserwacja
Istotną kwestią w budowaniu domów z naturalnego budulca jest konieczność jego właściwej, regularnej konserwacji, by wilgoć nie dostała się do środka i nie uszkodziła drewna oraz by zachowało swoje właściwości termoizolacyjne. Środki impregnujące różnią się od siebie w zależności od gatunku drewna użytego do budowy czy przeznaczenia domu, gdyż tego typu konstrukcje stosuje się zarówno w budowie domów całorocznych, jak i sezonowych letnich. W razie potrzeby należy ponadto usuwać fragmenty konstrukcji, które zostały zaatakowane przez insekty czy wilgoć. Wymienia się wtedy uszkodzone fragmenty, by nie narażać na zniszczenie pozostałej części konstrukcji. Tego typu prace wykonuje się jednak rzadko, w sytuacjach, gdy zajdzie taka potrzeba, albo gdy dom ma zostać rozbudowany lub przeniesiony w inne miejsce.
Oszczędności
Na obniżenie kosztów eksploatacji ma wpływ również właściwe dobranie poszczególnych technologii (grzewczej, kanalizacyjnej, izolacyjnej) do konkretnego domu, zwłaszcza do rodzaju i kształtu drewna, jakie zostało użyte do jego budowy. Łączne zastosowanie wszystkich systemów, tak by ze sobą współpracowały i były kompatybilne, może obniżyć koszty eksploatacji domu drewnianego nawet o kilkanaście procent w skali roku w porównaniu do domu tradycyjnego. Faktem jest, że drewno wymaga większej pracy i nakładów, by mogło służyć przez lata, jednak nawet po uwzględnieniu tych kosztów całość inwestycji wypada lepiej od domów murowanych czy ceglanych.