Drewno klejone w budownictwie

Nowoczesne budownictwo, oprócz wykorzystywania najnowszych technologii, zwraca się ku naturalnym i zarazem wysoce wytrzymałym materiałom. Pierwszym, obok kamienia, budulcem, wykorzystywanym przez wieki do stawiania domów oraz większych konstrukcji było lite drewno. Era stali i żelbetonu niemal całkowicie zepchnęła je do roli materiału wykończeniowego, jednak w obecnych czasach wraca ono do łask w nieco zmienionej postaci.

Drewno klejone w budownictwie

 

Drewno klejone, potocznie zwane klejonką, powstaje w wyniku warstwowego, równoległego do przebiegu włókien sklejenia wielu wysuszonych (do maksymalnej wilgotności dwunastu procent), wysoko jakościowych desek, produkowanych z drzewa iglastego – sosnowego, świerkowego lub z modrzewia, pozbawionego wszelkich niedoskonałości, takich jak sęki, przebarwienia i miejsca żywicze. Z uwagi na sposób produkcji, wyróżniane są dwa jego rodzaje:

  • drewno klejone łączone, w którym warstwy na całej długości są łączone za pomocą specjalnych mikro-wczepów,
  • drewno klejone lite, nie zawierające połączeń.

 

Zaletą drewna klejonego jest niewątpliwie jego wyjątkowa plastyczność – jest ono wysoce podatne na kształtowanie krzywizn, wykorzystywanych między innymi w konstrukcjach łukowych i w budowie zadaszeń w formie kopuł. Jest ono także:

  • lekkie, pozwalające na zmniejszenie obciążenia fundamentów budynku, co z kolei umożliwia osadzenie konstrukcji na mniej stabilnym gruncie,
  • wytrzymałe, dzięki czemu wykorzystywane jest do wykonywania konstrukcji nośnych (wytrzymałość zbliżona do nośności stali),
  • odporne na wilgoć i jednocześnie na ogień (charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła),
  • posiadające wysokie właściwości izolacyjne,
  • łatwe w obróbce i szybkie w montażu (nie wymaga angażowania ciężkiego sprzętu),
  • estetyczne,
  • ekologiczne i trwałe.

Dzięki swoim właściwościom, drewno klejone może być wykorzystywane w budowie wielkopowierzchniowych konstrukcji dachowych dużych budynków jednoprzestrzennych – o znacznych rozpiętościach pokrycia, takich jak hale produkcyjne, hale sportowe, magazyny, baseny oraz zadaszenia amfiteatrów i boisk, a także jest przydatne w budowie drewnianych domów jedno- i wielorodzinnych. Rozpiętość konstrukcji z tego surowca może osiągać nawet dwieście metrów, bez konieczności stosowania podpór dodatkowych.

Zastosowanie drewna klejonego obniża koszty prowadzonych inwestycji – wykonane z niego konstrukcje są tańsze niż te z aluminium i żelbetonu, ze względu na mniejsze obciążenie fundamentów koszty związane z ich przygotowaniem są również niższe, a zastosowany sposób produkcji, chroni drewno przed utratą pierwotnej właściwości, pozwalając zaoszczędzić na jego konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.