Jak ułożyć harmonogram budowy domu?
Harmonogram budowy domu jest bardzo istotnym elementem powstawania wymarzonych czterech kątów. Dzięki właściwie rozplanowanym pracom oraz podzieleniu ich na pory roku możemy nie tylko zaoszczędzić swój czas, ale również wyeliminować możliwość późniejszych rozczarowań związanych z funkcjonalnością i wyglądem domu.
Kto sporządza harmonogram budowy domu
Harmonogram, zwany także kalendarzem budowy to dokument, w którym graficznie przedstawia się rozkład poszczególnych prac budowlanych naszego domu (terminy i czas trwania poszczególnych prac, liczbę robotników odpowiedzialnych za budowę, przerwy technologiczne). Zawiera on informacje o każdym etapie budowy tj. która dachówka będzie najbardziej jakościowa, jakie ogrzewanie najlepsze czy ile sztuk okien wstawić. W nim będzie również ujęte to jaki rodzaj fasady będzie najkorzystniejszy oraz jak użyty materiał wpłynie na późniejszą eksploatację, a także koszty budynku.
Zaplanowanie przebiegu budowy z wyprzedzeniem jest zadaniem należącym do wykonawcy inwestycji lub kierownika budowy, który powinien zostać zatrudniony na okres budowy domu. Na podstawie tego harmonogramu wykonawca może następnie sporządzić kosztorys, dzięki któremu będzie można właściwie rozplanować wydatki. Harmonogram budowy ułatwi zamawianie właściwej ilości materiałów budowlanych w odpowiednim czasie i w ustalonej kolejności (np. stolarkę drzwiową oraz okienną należy zamówić miesiąc przed planowanym montażem, gdyż aż tyle czeka się na jej dostarczenie).
Do najważniejszej zalety prowadzenia budowy zgodnie z wcześniej ustalonym planem należy to, że inwestor nie będzie potem musiał mieć do czynienia z niepotrzebnymi przestojami w pracach budowlanych oraz związanymi z tym dodatkowymi kosztami. Dzięki temu harmonogramowi przechodzenie do kolejnych czynności będzie odbywało się płynnie i bezproblemowo.
Harmonogram następujących po sobie prac przy budowie domu
Prace składające się na stan zerowy wykonuje się od 2 do 4 tygodni. Obejmują one wybudowanie ścian fundamentowych lub piwnicy oraz izolacji części podziemnej. W tym czasie powinno się również rozprowadzić instalację poziomą – ułożyć podkład betonowy.
Na samym początku, jeszcze zanim przystąpimy do wykonania stanu surowego, należy wyrównać teren działki, wytyczyć położenie domu (przy współpracy z geodetą), zdjąć warstwę humusu, a także wykonać wykop pod fundamenty, ułożyć warstwę betonu podkładowego, zrobić deskowanie dla ław fundamentowych, wybetonować ławy fundamentowe, wykonać przejścia instalacyjne, postawić ściany fundamentowe, zaizolować poziomo i pionowo przeciwwilgociowo fundamenty oraz termicznie ściany fundamentowe, wyprowadzić instalacje podposadzkowe, obsypać ściany gruntem, wybetonować płyty posadzkowe.
Całkowity czas wykonania stanu surowego może rozciągnąć się od 2,5 do 4 miesięcy. Prace te obejmują:
- wymurowanie ścian oraz komina,
- wykonanie stropów,
- wybetonowanie schodów żelbetonowych,
- wykonanie więźby,
- ułożenie wstępne pokrycia z papy.
Następnie należy zamontować okna, wstawić drzwi, wznieść ściany działowe wewnątrz budynku i ułożyć docelowe pokrycie dachu. Całość tych prac stanu surowego zamkniętego może trwać od 3 do 5 miesięcy.
Jak dopasować budowę do pory roku
Zazwyczaj budowa domu trwa od 9-12 miesięcy. Planowanie budowy domu powinno robić się jeszcze przed nastaniem wiosny, gdyż jest to idealna pora roku na rozpoczęcie prac budowlanych. Najlepiej jest to robić latem. Wtedy można skupić się na projekcie, ustalić warunki zabudowy i poznać zasady zagospodarowania terenu. Jesień to idealny moment na załatwienie formalności związanych z budową domu: uzyskać wypis oraz wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego bądź też złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy terenu, zakupić projekt domu, sporządzić mapę sytuacyjno-wysokościową dla działki budowlanej, zaadoptować projekt do działki, dostać pozwolenie na budowę od Starostwa Powiatowego, a także wybrać kierownika budowy. Wraz z pierwszymi promykami wiosny można przystąpić do właściwych prac budowlanych oraz wybrania odpowiedniej ekipy. Latem powinna już ona doprowadzać wybrany dom do tzw. stanu surowego zamkniętego.
Budowa domu to bardzo złożony proces, wymagający dokładnego rozplanowania działań, a także środków finansowych tak, by dodatkowe koszty nie przekroczyły ustalonego budżetu na budowę naszego wymarzonego domu. Harmonogram budowlany oraz kosztorys to niezbędne dokumenty, dzięki którym można zaplanować kiedy i za co będzie się płaciło wykonawcom czy jaka wysokość środków będzie potrzebna na tę inwestycję. Dokumenty te ograniczą ryzyko finansowe w trakcie inwestycji i realizację budowy domu w terminie. Najważniejsze to zatrudnienie doświadczonego kierownika budowy, którego graficzne zaplanowanie prac pomoże inwestorowi kontrolować ich postępy.