Drewniane domy pasywne
Technologia budowy domów pasywnych w ostatnim okresie stała się znana szerzej. Dzieje się tak nie bez powodu. Dom pasywny zapewnia ogromne oszczędności, a także jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich osób chcących mieszkać w naturalnej i przyjaznej człowiekowi przestrzeni. Dom pasywny jest zarówno najbardziej korzystnym z ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia rozwiązaniem.
Budownictwo pasywne to technologia wznoszenia obiektów budowlanych, wyróżniających się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, w szczególności poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych w przegrodach zewnętrznych. Oprócz tego domy pasywne posiadają inne rozwiązanie, których celem jest możliwie jak największe zredukowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Dzięki stosowaniu wspomnianych technologii, zapotrzebowanie energetyczne domu pasywnego może być zredukowane nawet osiem razy, w stosunku do budynku tradycyjnego. Większość danych pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w budynku pasywnym może wynosić zaledwie 15 kWh na metr kwadratowy rocznie. Natomiast budynek wykonany w tradycyjnej technologii może używać aż 120 kWh na metr kwadratowy rocznie.
Technologia domów pasywnych nie odbiega znacząco od budowy tradycyjnych budynków. Głównym elementem wyróżniającym tego typu konstrukcje, a także sprawiającym, że mogą uzyskiwać znakomite osiągi w postaci dużej oszczędności energii, jest podejście skupiające się w znaczniej mierze na korzystaniu oraz ulepszaniu rozwiązań już istniejących. Z tego właśnie powodu możliwe jest wykonanie niemalże każdego budynku w technologii pasywnej. W szczególności domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także budynków biurowych, hoteli, budynków o przeznaczeniu handlowo-usługowym, a nawet budynków przemysłowych.
Szczególnymi cechami budynków pasywnych, które wyróżniają je na tle tradycyjnego budownictwa jest zwarta bryła budynku pomagająca lepiej go ogrzać oraz utrzymać temperaturę. Domy pasywne usytuowane są także bardzo często od strony, z której najlepiej dociera światło słoneczne. Oprócz lepszego ogrzewania, zapewnia to także lepsze oświetlenie wnętrza pomieszczeń, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Doskonałą izolację od warunków panujących zapewniają materiały izolujące umieszczone w szczelnych przegrodach zewnętrznych. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobre parametry ciepłochronne, dzięki czemu budynek potrafi przez długi czas zachowywać odpowiednią temperaturę. Również stolarka okienna cechuje się dużą szczelnością.
Ze względu na ograniczenie zapotrzebowania na energię cieplną, w domach pasywnych nie korzysta się z systemów grzewczych wykonanych dla zwykłych budynków. Ogrzewanie jest zapewnione przez dogrzewanie powietrza pochodzące z systemów wentylacyjnych budynku, przez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Ponadto, ciepło może być również odzyskiwane z urządzeń elektrycznych. Dzięki stosowaniu i ulepszaniu istniejących technologii, idea domów pasywnych nie podlega żadnej ochronie prawnej. W związku z tym istnieje możliwość wykonania budynków z zastosowaniem różnych technik.
Budownictwo pasywne dzięki oszczędności energii jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Technologie pasywne mogą być jednak stosowane także w domach drewnianych. Zapewnia to znacznie większą zgodę z naturą i miłą estetykę, pozytywnie wpływającą na komfort użytkowania budynku. Szczególnie cenionych rozwiązaniem są domy wykonane metodą szkieletową. Zastosowanie tego typu konstrukcji, oprócz wielu zalet użytkowych pozwala także z znacznych sposób zwiększyć szybkość budowy oraz daje wiele możliwości do późniejszej modyfikacji konstrukcji. Pozwala to ewentualne ulepszanie zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych lub rezygnacje z nich w przypadku braku widocznego efektu. Ze względu jednak na małą popularność domów szkieletowych w Polsce, problemem może być znalezienie odpowiedniego wykonawcy. Jednak jak widać, dom pasywny, w szczególności drewniany, może okazać się znakomitym rozwiązaniem, które nie tylko pomoże nam zaoszczędzić pieniądze, ale także poprawi komfort życia w budynku.