Mobilny dom na kołach
Polskie przepisy prawne dotyczące możliwości uzyskania pozwolenia na budowę są niezwykle zawiłe. Dodatkowo załatwienie wszystkich wymaganych formalności zajmuje zazwyczaj bardzo dużo czasu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w dom na kołach, który z prawnego punktu widzenia, domem nie jest.
Polskie prawo rozróżnia dwa rodzaje nieruchomości. Są to nieruchomości gruntowe, czyli nieruchomości będące częściami powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, a także nieruchomości budynkowe, które ustawodawca definiuje jako budynki trwale związane z gruntem, które mogą na mocy szczególnych przepisów stanowić odrębny od gruntu przedmiot własności. Jednak pomimo posiadania nieruchomości gruntowych nie zawsze możemy uzyskać pozwolenie na wybudowanie nieruchomości budynkowej. Ponieważ oddzielne przepisy prawne mogą nam to uniemożliwiać. Jeżeli jednak chcemy postawić na swojej nieruchomości gruntowej lub wydzierżawionej ziemi mały dom, możemy skorzystać z alternatywy, jaką są domy na kołach.
Według obowiązującego prawa, mobilne domy, na kołach, które nie są na stałe związane z ziemią są uznawane za pojazdy. Rozwiązanie to z prawnego punktu widzenia jest bardzo korzystne dla wszystkich osób, które są właścicielami gruntów, a w szczególności tych o niedużej powierzchni, takich jak place lub działki. Dodatkowo istotne jest to, że postawienie domu mobilnego nie wymaga kupna działki na własność. Może być on bowiem postawiony na terenie wydzierżawionym.
Niemalże wszystkie mobilne domy są zbudowane według tych samych ogólnych planów. Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest zazwyczaj solidna stalowa rama, na której szeroko osadzone są koła. Ściany wzmacniane są blachami ocynkowanymi, w celu ochrony przed korozją. Wykończenie stanowią zazwyczaj drewniane ściany o konstrukcji szkieletowej zapewniające wymaganą sztywność całemu domowi. Ściany są najczęściej ocieplane wełna mineralną. Jest to najlepsze rozwiązanie, doskonale izolujące od niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Większość domów na kołach może być, podobnie jak normalne lekkie domy, bez problemów podłączona do mediów. Podłączenie zajmuje zazwyczaj kilka godzin i nie jest czynnością wymagającą. Domy mobilne zazwyczaj można także ogrzewać zarówno prądem jak i gazem, co stanowi ich ogromną zaletę.
Wadą domów na kołach jest niestety ich nieduży rozmiar, a także to, że większość z nich, pomimo tego, że są uważane, według panującego prawa za pojazdy, nie mogą zazwyczaj poruszać się po drogach publicznych. W związku z tym przemieszczanie się z nimi i używanie ich w sposób podobny do przyczepy kempingowej jest niemożliwe. Dodatkowym minusem jest także podatność na uszkodzenia, powstałe ze względu na niewłaściwe zabezpieczenie ich w przypadku zmiany miejsca położenia. Taki stan rzeczy wynika bezpośrednio z faktu, że nie są one do tego przystosowane.
Domy na kołach to bez wątpienia bardzo atrakcyjna propozycja dla wszystkich, którzy z określonych powodów nie mogą uzyskać pozwolenia na budowę normalnego domku. Warto zauważyć, że jest to praktyka bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, która ostatnio zyskuje sobie również wielu sympatyków w naszym kraju.