Przyszość budownictwa drewnianego
Budownictwo drewniane nadal nie jest w Polsce tak popularne jak Ameryce Północnej czy Skandynawii. Niezbyt dogodne warunki atmosferyczne nie pozwalają na budowę tanich, lekkich domów, natomiast solidniejsze konstrukcje niosą ze sobą większe koszty. Drewniane domy mają jednak swoich zwolenników, których grono z każdym rokiem powiększa się.
Zalety domów z drewna
Do zalet takiego rodzaju budownictwa, z każdym rokiem, przekonuje się coraz więcej osób. Na rosnącą popularność wpływają także nowe technologie z zakresu budownictwa drewnianego, takie jak na przykład wykonywanie elementów z drewna klejonego. Pozytywny wpływ drewnianych domów na środowisko, niski koszt ich postawienia, krótki czas budowy oraz rozbiórki a także piękny wygląd, czynią z nich doskonałą budowlę, która na pewno stanie się bardziej popularna w niedalekiej przyszłości.
Ekologia
Wraz z rozwojem cywilizacji, ludzkość jest coraz bardziej świadoma zagrożeń, jakie niosą ze sobą odpady. Zaśmiecenie planety stało się faktem, dlatego też organizacje dbające o środowisko nieustannie zachęcają do budowania domów z ekologicznych materiałów. Najlepszym z nich jest obecnie drewno. Tanie, łatwo dostępne, nie zatruwające środowiska jest doskonałym budulcem dla każdego kto ma na względzie dobro naszej planety.
Proekologiczne wieżowce
Już dziś pojawiają się projekty, których celem jest popularyzacja takich idei. Jednym z nich jest Stadthaus Murray Grove w Londynie. 9 piętrowy wieżowiec w północnej części miasta posiada dziewięć pięter, 29 apartamentów i jest wysoki na 30 metrów. Biorąc pod uwagę, że budownictwo drewniane kojarzy nam się z reguły z domkami wypoczynkowymi albo domami jednorodzinnymi na przedmieściach lub wsiach, wieżowiec ten wydaje się być dość kuriozalnym pomysłem. W warunkach miejskich, jednak sprawuje się dość dobrze. Warto zaznaczyć, że wszystkie dostępne apartamenty zostały wykupione w ciągu niespełna godziny. Mieszkania jak widać cieszyły się ogromnym powodzeniem. Całość projektu jest nastawiona na to, aby być jak najbardziej energooszczędna. W Stadthaus Murray Grove zastosowano także odpowiednie ocieplenie, dzięki czemu w połączeniu z drewnianą konstrukcją można w łatwy sposób odzyskiwać ciepło. Energię elektryczną można natomiast pozyskiwać dzięki umieszczonym na dachu ogniwom fotowoltaicznym. Londyński wieżowiec z drewna nie jest jedynym takim projektem.
W kanadyjskim Vancouver również ma powstać drewniany budynek wielokondygnacyjny. Według obecnego projektu ma liczyć 30 pięter. I podobnie jak londyński projekt ma być możliwie jak najbardziej przyjazny środowisku. Najbardziej jednak spektakularny drewniany wieżowiec ma powstać w Sztokholmie. Budynek ma być wykonany z drewna w całości, łącznie z elementami nośnymi, podłogami i sufitami. Drewniane mają być również klatki schodowe a nawet windy. Aby zapewnić jak najmniejsze zużycie energii potrzebnej do oświetlania mieszkań, wieżowiec ma być przeszkolony. Ciekawym elementem są też drzewa, które projektanci zamierzają posadzić na dachu.
Przyszłość drewnianych konstrukcji
Jak widać budownictwo drewniane ciągle się rozwija oraz eksperymentuje. Przyszłością nie są już tylko małe domki jednorodzinne na przedmieściach lub na wsi, ale także budynki z drewna stawiane w środku miasta. Konstrukcje tego typu na pewno będą pojawiać się na świecie coraz częściej, więc na pewno trafią też do Polski. Nie ulega wątpliwości, że drewniane, ekologiczne wieżowce będą jeszcze przez jakiś czas budzić mieszane uczucia, jednak już teraz powinniśmy zacząć przyzwyczajać się do tego typu projektów, ponieważ to jest przyszłość drewnianego budownictwa nie tylko na świecie ale również w Polsce.