Utrzymanie domu z drewna

Domy z drewna stają się coraz bardziej popularne – to powszechnie stosowane rozwiązanie w Kanadzie, USA, a nawet Niemczech. W Polsce nie przyjęło się ono jeszcze w takim stopniu, również ze względu na obawy związane z utrzymaniem i ewentualną renowacją takich domów. Jak to wygląda w praktyce?

Największe wątpliwości rodzi zazwyczaj kwestia ogrzewania takiego domu, a jak wiemy zimy potrafią być w Polsce uciążliwe. Okazuje się jednak, że koszty ogrzewania domów z drewna wcale nie muszą być wysokie. Przede wszystkim, dobrze przemyślany projekt konstrukcyjny z miejsca pozwala zaoszczędzić na utracie ciepła. Drewno ogrzewa się szybciej niż murowane ściany, a dom taki można dodatkowo ocieplić od wewnątrz specjalistyczną wełną mineralną bądź drzewną, która pozwoli nam dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Utrzymanie domu z drewna

Jak w przypadku każdego rodzaju domu, tutaj również niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniej i wykwalifikowanej ekipy budowlanej. W ten sposób można uniknąć wielu błędów konstrukcyjnych, które w przypadku domów drewnianych mogą być krytyczne – może to prowadzić do namakania drewna, a co za tym idzie do gnicia domu „od środka”.

Renowacja domów z drewna obejmuje szeroki zakres pojęć – od drobnych prac po zaawansowany remont. Zniszczone lub chore bale należy wymieniać, by nie ryzykować uszkodzenia całej konstrukcji, należy sprawdzać szczelność dachu; pęknięcia w balach lub belkach oraz szczeliny wokół drzwi czy okien można wypełniać specjalnymi preparatami, takimi jak kit do konstrukcji drewnianych, co pozwala poprawić właściwości cieplne domu, chroni przed wilgocią oraz owadami. Prace renowacyjne takie jak wymiana bali nie wymagają jednak przeprowadzania ich często, należą raczej do poważnych remontów, chociaż bierze się je pod uwagę w przypadku przenoszenia drewnianego domu na nowe miejsce.

Do częstszych zabiegów należy na pewno dbanie o drewniane elewacje. W tym wypadku wiele zależy od drewna, które wybraliśmy – gatunki różnią się pomiędzy sobą wymaganiami co do środków impregnujących oraz częstości ich stosowania. Drewniane elewacje wymagają konserwacji średnio co kilka lat, a gama środków na rynku jest niezwykle szeroka. Ciekawą opcją jest też mycie drewnianych domów, niezwykle popularne na Podhalu, które nie tylko odświeżają ich wygląd ale poprawiają również kondycję drewna.

Jeśli chcesz odświeżyć wygląd Twojego domu z drewna i pomalować go, warto najpierw pozbyć się starej farby. Dobrą metodą na to jest sodowanie, czyli proces oczyszczania sodą wykorzystujący sprężone powietrze. Jest on o wiele lepszy od wcześniej stosowanego piaskowania czy też innych metod chemicznych, ze względu na bardzo niską inwazyjność. Nie niszczy on drewna i nie nadaje mu chropowatej struktury, a pozostałości można usunąć wodą, ponieważ soda jest rozpuszczalna w wodzie.

Komentarze
  1. Klimek Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.